BANÍCKY EXPRES

Nasadnite na Banícky expres a vydajte sa s nami do kraja striebra a zlata. Zážitkový vlak premáva po jednej z najkrajších železničných tratí tam, kde banícka tradícia prežíva do dnešných dní: do Banskej Štiavnice a do Kremnice.

Chvíle, pri ktorých sa budete kochať pohľadom na Štiavnické a Kremnické vrchy vám spríjemnia vystúpenia hercov, ktorí vás zabavia a aj čo to naučia. Ale pozor! Možno sa objavia aj permoníci! Podarí sa vám ich odhaliť? Ak áno, možno vás odmenia rozprávkovým pokladom…

Vašimi netradičnými sprievodcami budú ikonické postavičky symbolizujúce život v týchto mestách. Prvou bude vymyslená postavička štiavnického Náca, jednoduchého, dobromyseľného a veselého baníka. Druhým spoločníkom bude vychýrený cukrár Alojz Atkáry, ktorý skutočné v Kremnici žil a bol majiteľom výnimočnej cukrárne. Jedinečnosť cukrárskeho remesla Alojza Atkáryho je ukrytá v lahodnej nepečenej cukrovinke – Kremnickom krumpli. Ako praví baníci sa naučíte i banícku hymnu „Vstávaj Hanzo hore, na baňu klopajú“, ktorá vás bude povzbudzovať pri prekonávaní tmavých tunelov počas tejto pozoruhodnej cesty expresom.

Termíny: 17.7., 14.8. a 28.8.2021

Predpredaj a viac informácií: https://banickyexpres.sk/

EXPRES 34 TUNELOV

Už ste niekedy prešli za jeden deň 34 tunelov?

Takýto okruh ponúka jedine jazda nostalgického vláčiku s názvom Expres 34 tunelov. Vydajte sa s nami za objavovaním inžinierskych skvostov postavených v dobách minulých. Z Banskej Bystrice do Kremnice a späť cez Starú Kremničku a Zvolen. Vedeli ste napríklad, že trať z Diviakov cez Kremnicu do Zvolena, bola postavená už v roku 1872? Jej azda najznámejším tunelom je tunel Skalica pri Starej Kremničke, ktorý bol svedkom nehody počas 2. svetovej vojny, kedy sa tu vykoľajil vlak s nemeckými vojakmi. Trať zo Zvolena do Vrútok bola nazývaná “Traťou Slovenského národného povstania”. S 22 tunelmi s celkovou dĺžkou viac ako 12 kilometrov ide o technicky veľmi náročnú trať.

Ako bude vláčik zdolávať jeden kilometer trate za druhým, vy sa môžete naplno ponoriť do počúvania príbehov trate na slovo vzatých odborníkov, ktorých životná cesta je svojím spôsobom s traťou 34 tunelov úzko prepojená. Vláčikový nadšenec Miroslav Sekela vám priblíži technické zázraky trate. Z úst spisovateľa Martina Kubuša i vypočujete sprostredkované príbehy a spomienky jeho starého otca z Dolného Harmanca. Do histórie trate SNP a mnohých míľnikov počas jej existencie vás zasvätí historik Múzea SNP Lukáš Volentier.

Termíny: 3.7. a 22.8.2021

Predpredaj a viac informácií: https://www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/expres-34-tunelov/

Menu