Komentované prehliadky na hradoch Pohronskej hradnej cesty

Spoznajte a odhaľte s nami príbehy dávnych čias. Vydajte sa za poznaním tajomstiev hradných múrov, o ktorých ste doposiaľ možno vôbec netušili. Objavte históriou dýchajúce zákutia kaštieľov či zámku, nadýchnite sa tajomnej atmosféry hradných zrúcanín.

Vydajte sa za neopakovateľnými zážitkami, vydajte sa na Pohronskú hradnú cestu.

PUSTÝ HRAD

Každé miesto žije svojim vlastným príbehom. Miestam, akým je Pustý hrad vo Zvolene žijú aj tajomnom. Tajomnom a predstavami, ktoré sa nám vynárajú pri sledovaní hradieb či objektov, z ktorých sa zachovali len zrúcaniny. Čo všetko sa ukrýva na Pustom hrade, ktorý je jednou z najrozsiahlejších hradných zrúcanín v strednej Európe? Spoznaj čaro tohto miesta, ktorého tajomstvá postupne odkrývajú archeológovia.

Vypočuj si príbehy o hrade a zaujímavých nálezoch, ktoré ti predstavia odborníci PhDr. Ján Beljak, PhD. a PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD. Predstavia ti veľkolepý Pustý hrad, ktorý patril k elite najdôležitejších sídel uhorských kráľov či Zvolenskej župy. Dozvieš sa príbeh o razení falošných mincí na hrade či o tom, ako sa podarilo odkryť spod zeme Dolný hrad.

Termíny prehliadok: 11. september a 2. október

! Termín 31. júl je ZRUŠENÝ !

Viac informácií a predpredaj lístkov: https://www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/tajomstva-pusteho-hradu/

PEŤUŠA

Vydaj sa spoznávať dejiny bezmenného stredovekého strážneho hradu nazvaného len podľa blízkej lúky Peťuša. Hrad je ukrytý v lesnom poraste na temene ostrohu západne od Pustého hradu. K opevneniu, vzdialeného od Pustého hradu 2 km vzdušnou čiarou, vedie turistický chodník od lokality Zvolen – Červený medokýš so známym minerálnym prameňom. Hradné nádvorie má oválny tvar (44 × 22 m) a je obkolesené mohutnou dva metre hrubou kamennou hradbou, ktorej pôvodná výška dosahovala 4 – 5 m. V areáli bola zistená obytná veža, cisterna a ďalšie hospodárske a obytné stavby. Do hradu sa prichádzalo mostom z južnej strany cez umelo vyhĺbenú obrannú priekopu. Vznik hradu spadá do záveru 13. stor. Čulý život na hrade bol predovšetkým v 14. stor. o čom vypovedá bohatstvo nálezov. Príbeh hradu Peťuša vám rozpovie archeologička prof. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD.

Termíny prehliadok: pôvodný termín 1. augusta bol z dôvodu nepriaznivého počasia presunutý. NOVÝ TERMÍN je 14. augusta o 12:00.

Viac informácií a predpredaj lístkov: https://www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/tajomstvo-zaniknuteho-hradu-petusa/edate/2021-08-01/

ZVOLENSKÝ ZÁMOK

Jeho hradby si pamätajú veselé i krušné chvíle dejinami od 14. storočia. Po jeho nádvorí a chodbách sa prechádzali uhorské kráľovné a dal ho postavať sám uhorský kráľ Ľudovít z Anjou. Gotický Zvolenský zámok rokmi menil svoju podobu a z pôvodného komfortného bývania sa menil na vojenskú pevnosť. Aj vďaka zvýšeniu obrany ho Turci, rovnako ako samotné mesto Zvolen, nikdy nedobyli.

17. júl – Mgr. Martin Miňo prezradí čo sa odohrávalo na mieste hradného návršia v praveku a hlavne v období pred výstavbou anjouovského kastelu. Vtedy sa na mieste Zvolenského zámku nachádzala kráľovská kúria s farským kostolom sv. Mikuláša.

14. august – PhDr. Pavol Maliniak, PhD. objasní kedy a za akých okolností vznikol Zvolenský zámok. Ktorí uhorskí králi a kráľovné ho v stredoveku navštevovali. Dozvieš sa tiež kto riadil život na zámku a kto tvoril jeho služobníctvo. Aký rozsah malo Zvolenské panstvo a aké boli povinnosti poddaných.

9. október – Mgr. Michal Šimkovič sa zameria na architektúru zámku a jeho premeny počas existencie. Od románskeho kostola, ktorý bol predchodcom zámku, cez gotický hrad a jeho prestavbu na renesančnú pevnosť po novodobé osudy zámku a jeho prestavby.

13. november – PhDr. Silvia Čatayová sa zameria na dejiny zámku po r. 1805, keď ho opustili Esterházyovci a nastalo preň 150-ročné obdobie chátrania. Porozpráva o jeho využití a ceste za rekonštrukciou naprieč 19. a 20. storočím. Prezradí, kedy atiku vystriedali lastovičie chvosty, prečo sa nezrealizoval Jurkovičov projekt adaptácie na župný úrad, ktoré múzeá v ňom sídlili po 2. sv. vojne i ako sa z neho stala galéria.

Viac informácií a predpredaj lístkov: https://www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/slava-zvolenskeho-zamku/

Začiatok prehliadok: 10:00

Trvanie prehliadok: približne 2 hodiny

Cena: 5€ / osoba, deti do 8 rokov zadarmo

Viac informácií nájdete na:
https://www.zahoramizadolami.sk/pohronska-hradna-cesta/
https://www.facebook.com/pohronskehrady

Menu