VEZMI RÚŠKO NA PRECHÁDZKU 😷👣

Kam uniknúť aspoň na chvíľu z domácej izolácie?
Ponúkame miesta na prechádzky v našom regióne.

Aj teba ťahá von začínajúce jarné počasie? Ak si zdravý a chceš sa bezpečne a zodpovedne „VYVETRAŤ“, máme pre teba pár TIPOV na miesta v našom regióne, ktoré si doteraz možno nepoznal alebo nenavštívil
…ale nezabudni si zobrať so sebou rúško lebo #ruskoniejehanba a len #spolutozvladneme

TIP 1 PODKONICE

Podkonice nájdeš len 13 km od Banskej Bystrice. Ležia v prekrásnej prírode na úpätí južných svahov Nízkych Tatier. Hádam najkrajší pohľad sa ti naskytne počas cesty zo Slovenskej Ľupče, kedy panorámu Ľupčianskeho hradu vystriedajú zvlnené kopce s pasúcimi sa ovečkami. Jedným slovom nádhera. Nad obcou sa vynímajú aj obľúbené Pleše – atraktívne stredisko turistiky. Odtiaľ sa peším turistom i cyklistom otvárajú nekonečné možnosti na výlety.

TIP 2 VARTOVKA KRUPINA

Strážna veža – Vartovka týčiaca sa na vŕšku nad mestom Krupina je vzácnou kultúrnou pamiatkou, postavenou v druhej polovici 16. storočia. Jej úlohou bolo chrániť nielen miestnych obyvateľov, ale aj významné banské mestá pred blížiacimi sa Turkami alebo povstaleckými či cisárskymi vojskami. Dnes je Vartovka voľne prístupná a ponúka ti nádherný výhľad na mesto Krupina, Krupinskú planinu či Štiavnické vrchy. Čo ťa určite dostane, je pozorovanie západov slnka z veže. Patria snáď medzi tie najkrajšie nad Krupinou. Z centra mesta sa k Vartovke dostaneš príjemnou hodinovou prechádzkou po modrej značke. Pre tých pohodlnejších je možnosť vyviezť sa až priamo k nej autom :).

TIP 3 BARBORSKÁ CESTA

Poznávacia trasa Barborská cesta prechádza najvýznamnejšími miestami banských pamiatok a pamätihodností spojených s banskou tradíciou a územím bývalých stredoslovenských banských miest. V oblasti sa datuje história baníctva, hutníctva, razenia mincí, spracovania medi či využitia drahých a vzácnych kovov späť až do 10. storočia. Viac ako tisíc ročná tradícia týchto činností je významnou súčasťou dejín Slovenska.
A kam ťa Barbora, patrónka baníkov, povedie?
Barborská cesta predstavuje súbor úsekov, ktoré spájajú nielen banské pamiatky, ale aj množstvo iných zaujímavostí. Celá cesta predstavuje približne 190 km a mala by trvať 8 až 9 dní. Trasa sa prechádza pešo, alebo na bicykli, po vyznačených turistických chodníkoch pričom výškové profily sa počas cesty menia. Ako začiatok sa predpokladá Banská Bystrica, avšak je len na tebe, ktorý z úsekov sa rozhodneš spoznávať. Na trase sa pri jednotlivých zastaveniach nachádza 29 drevených veží. Tieto veže na jednej strane upriamujú pozornosť na významné a pozoruhodné miesta na trase, na druhej strane symbolizujú dožitý vek sv. Barbory – 29 rokov, a dokonca aj 29 gombíkov, ktoré nájdeš na všetkých baníckych uniformách.
Objav vzácne historické pamiatky, ale aj svoje vlastné fyzické možnosti a ponor sa nielen do krásnej okolitej prírody, ale aj do svojej duše, ktorá na tejto ceste určite pookreje.
Zisti, čo zaujímavé ťa čaká na Barborskej ceste na stránke www.barborskacesta.com

TIP 4 MOŠTENICKÉ TRAVERTÍNY

Ak hľadáš tip na príjemnú prechádzku v prírode Nízkych Tatier, odporúčame cestu do Moštenice. Z dediny sa po žltej turistickej značke vydaj popri potoku ku Kyslej. Odtiaľ už síce cesta nie je značená, ale po príchode k Jegorovmu prameňu ťa zvuk padajúcej vody zavedie k jednej z prírodných krás tejto oblasti, Moštenickým travertínom. Prírodná pamiatka Moštenické travertíny je masívna, stále rastúca travertínová terasa, resp. komplex terás – kaskád s viacerými vývermi vody. Najzreteľnejšia je vrchná kaskáda, na ktorej sa nachádza i niekoľko vodopádov. Mohutné travertínové terasy dokladujú vývoj prírody v štvrtohorách a tvoria jedno z najvyššie položených úložísk sladkovodných vápencov u nás. Časté sú v nich odtlačky listov a slimákov vekom odpovedajúcim holocénu – mladších štvrtohorám.

Ďalšie tipy na prechádzky s rúškom Vám prinesieme už čoskoro.

Menu