Krajinu lemujúcu brehy Hrona od Kráľovej hole až po Banskú Bystricu predstaví pripravovaná fotopublikácia. Medzi autormi budú aj fotografi z tejto najnavštevovanejšej slovenskej turistickej oblasti.

Nakoľko už realizátori knižnej edície Slovensko z neba vytvorili publikáciu o Horehroní netradičným pohľadom naň, čiže z oblakov, tentoraz sa rozhodli vytvoriť dielo, do ktorého sa môžu zapojiť aj ostatní horehronskí fotografi. Tým, že v tomto kraji žijú, poznajú ho do takej miery, že sa im daný objekt či prírodná scenéria ukáže v netradičnom a očarujúcom svetle. Takto zachytené zábery majú možnosť zviditeľniť v unikátnej pripravovanej publikácii Čarovné Horehronie.

Má pomôcť rozvoju domáceho cestovného ruchu

Región s dychberúcou prírodnou krásou, bohatstvom kultúrnych pamiatok a historických pozoruhodností pozná snáď každý. Možnosti pre pešiu turistiku, cykloturistiku, lyžovanie, splavovanie, návštevy ľudovej architektúry, hradov či športových i kultúrnych udalostí využíva desaťtisíce návštevníkov počas celého roka. No preto, že sa v súčasnosti snaží ekonomicky postaviť v tejto kríze opäť na nohy, sa tím ľudí spojil a chce mu v tom pomôcť. Jednou z možností ako to dosiahnuť je podpora domáceho cestovného ruchu.

Hovorí autor myšlienky a letecký fotograf Milan Paprčka. “Napomôcť tomu má aj naša nová publikácia Čarovné Horehronie, na ktorej aktívne pracujeme. Zapojili sme hlavne miestnych fotografov, ktorí “svoje” Horehronie najlepšie poznajú. Z ich čarovných fotografií zostaví kolega Martin Kmeť možno tú najmalebnejšiu knihu, aká kedy o Horehroní vznikla.”

Unikátne zábery

V knihe nebudú chýbať zábery na Heľpianske podolie, Brezniansku či Lopejskú kotlinu, ktoré obstavala reťaz skalnatých a hôľnych končiarov Nízkych Tatier. Malebné horehronské dedinky dýchajúce tradíciami a ľudovými zvykmi. Vodná nádrž Krpáčovo učupená v lesoch. Drevená architektúra v podobe rozprávkových chalúpok. A mnoho ďalšieho, čo horehronský región ponúka.  

Pridaná hodnota

“Čarovné fotografie malebných horehronských zákutí budú doplnené v textovej časti knihy informáciami nielen o mestách a obciach ale aj o rôznych inštitúciách, spoločnostiach pôsobiacich v regióne. Veľkej obľube sa teší časť Vzdelaný, či Duchovný región, kde zviditeľňujeme aj tú najmenšiu školu, či farnosť tak dôležitú pre ľudí žijúcich v tomto malebnom kraji.

Všetky články v knihe, ako aj poetické popisy k fotografiám, sú nielen v slovenskom ale aj v anglickom jazyku. Som mimoriadne šťastná, že napriek tomuto neprajnému obdobiu pre pokoj a krásu, sa už o pár mesiacov môžeme tešiť na knihu, ponúkajúcu čitateľovi unikátny pohľad na ikonický slovenský región, akým je Čarovné Horehronie.” spresňuje Adriana Drugová, spoluautorka knihy a manažérka projektu.

Podieľať sa môže aj široká verejnosť

Podľa slov Adriany Drugovej, ktorá je súčasťou tvorivého tímu a pohybuje sa priamo v regióne, je možné, aby sa na vytvorení ojedinelej publikácie spolupodieľali aj samosprávy, kultúrne inštitúcie či regionálne podniky. “Sme vďační za každý podnet pre tvorbu tejto čarovnej publikácie. Aj takýmto spôsobom dávame možnosť zviditeľniť a prezentovať sa aj súkromným podnikateľom či rôznym iným inštitúciám.” Koho zaujali tieto riadky, môže kontaktovať Adrianu Drugovú prostredníctvom emailu drugova@cbs.sk a dať námet na jedinečné miesto či dôležitú ľudskú činnosť vo svojom okolí, ktorá stojí za upriamenie pozornosti.

V prípade záujmu je potrebné kontaktovať drugova@cbs.sk

Zdroj: www.cbs.sk, www.vku-mapy.sk

Menu