Deň architektúry 2019 Banská Bystrica a Sliač + 17 miest (1. – 7. 10. 2019)

Organizátor: Den architektury, Spolek Kruh, C.A.L.E.H. n.o. ( Centrum architekta L. E. Hudeca) a usporiadatelia v jednotlivých mestách

Prvý októbrový týždeň bude patriť architektúre. 9 ročník DA_Dňa architektúry je venovaný slobodnej architektúre, prioritne teda tej, ktorá vznikla po roku 1989. Podtitulom festivalu je téma 100 rokov Bauhausu. Festival bude prebiehať v 97 mestách bývalého Československa, z ktorých 19 miest je na Slovensku.

Bratislava – Hrubý Šúr – Piešťany – Považská Bystrica – Čadca – Žilina – Nitra – Partizánske – Kremnica – Zvolen – Banská Bystrica – Dúbravica – Gemerská oblasť – Kežmarok – Stará Ľubovňa – Bardejov – Bardejovské kúpele – Kúpele Sliač – Košice

V Banskej Bystrici prebehne festival po druhýkrát. Nezisková organizácia C.A.L.E.H. (Centrum architekta L. E. Hudeca organizuje podujatie v Banskej Bystrici a kúpeľoch Sliač s pestrým programom. V jednotlivé dni pre návštevníkov festivalu sú pripravené prehliadky zaujímavých miest a budov s odborným výkladom, komentovaná prechádzka okolo Mestského parku, premietanie dokumentu o liečebnom dome Machnáč, diskusia, návšteva kúpeľov Sliač a detský workshop pre najmenších „architektov“.

V prvý deň festivalu utorok (1. 10. 2019 o 17:00) bude prezentované Divadlo Štúdio Tanca s prehliadkou priestorov „za oponou“, kam sa divák bežne nedostane. Návštevníci budú mať možnosť oboznámiť sa s novým architektonickým zámerom divadla, dažďovou záhradou a záver prehliadky bude spestrený kratším divadelným predstavením.

V stredu (2. 10. 2019 o 10:00) v podkroví Späthovej vily bude prebiehať detský workshop s obľúbenými stavebnicami. Zámerom bude postavenie čo najvyššej budovy. Večer (o 17:00) sa predstaví veľmi zaujímavé miesto na Hornej ulici, Uhrecki Concept store and more. Priestor, ktorý je predajňou, zároveň aj galériou a ateliérom originálne navrhnutý majiteľmi klenotníckej značky.

Budova bývalej Radnice, dnes budova Pretórie v správe Stredoslovenskej galérie (SSG) skrýva veľa zaujímavých zákutí. Vyhliadka zo strešnej vežičky a aj panoramatický pohľad z pavlače tejto historickej budovy bude predstavený kurátorským výkladom vo štvrtok (3. 10. 2019 o 17:00).

Piatok (4. 10. 2019 o 17:00) navštívime stále elegantný a do krajinného prostredia veľmi citlivo zakomponovaný kúpeľný dom Palace v kúpeľoch Sliač, ktorý spolu s neďalekou Borovou Horou nám s nostalgiou prinavráti slávnu éru funkcionalizmu v Československu.

V sobotu (5. 10. 2019 o 12:00) bude hlavný program festivalu DA, v podobe komentovanej prehliadky zaujímavých objektov v okolí Mestského parku. S architektmi navštívime elegantný Viladom Janka Kráľa, na mieru navrhnutý interiér Jogovne, dozvieme sa o histórii miesta, kde stála
synagóga v Banskej Bystrici a ako prvý budeme mať možnosť si pozrieť nový bytový komplex na Tajovského ulici s výhľadom do korún stromov mestského parku.

Podvečer (5. 10. 2019 o 17:00) sa stretneme pred Vojenským cintorínom v Majeri, kde nám spoluautor projektu predstaví pamätník, ktorý vznikol z úspešnej architektonickej súťaže.

Festival bude zakončený v pondelok (7. 10. 2019 o 17:00) premietaním filmového dokumentu Po sezóne, od režisérky Andrei Kalinovej v podkroví Späthovej vily. Je to smutný pohľad na jedno z najvzácnejších funkcionalistických architektonických diel, liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, ktorý má stále nádej na prežitie. Festival DA_Deň architektúry sa ukončí verejnou diskusiou na tému Architektúra po roku 1989 v Banskej Bystrici po premietaní dokumentu.

Festival DA_Deň architektúry sa v Banskej Bystrici a kúpeľoch Sliač uskutoční aj vďaka podpore a ochote jednotlivých prezentovaných organizácií, miestnych nadšencov, architektov, dobrovoľníkov z
vysokých škôl a podpore Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Program celého podujatia je zverejnený na webovej stránke: https://www.denarchitektury.cz/program/

Program podujatia slovenských miest je zverejnený na webovej stránke: https://www.archinfo.sk/kalendarium/den-architektury-2019.html

Menu